Zbawienny wpływ inuliny na zdrowy proces odchudzania

Inulina to składnik znany głównie osobom na diecie, jednak warto zainteresować się nią, nawet jeśli nie koniecznie chce się odchudzać, a znaleźć zdrowszy zamiennik cukru. Dla fanów słodkiego smaku to dobra alternatywa dla produktów o dużo wyższej kaloryczności.

Inulina – co kryje w sobie ta nazwa?

W najprostszym tłumaczeniu inulina to cukier, który naturalnie występuje w przyrodzie. Zaliczana jest do grupy fruktanów i produkują ją głównie rośliny astrowate takie jak cykoria, czy też mniszek lekarski. Samą inulinę można spotkać w produktach super food. Ma formę białego proszku i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Istotną cechą tego produktu jest fakt, iż nie jest on trawiony w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu pełni funkcje błonnika pokarmowego.

Prozdrowotne właściwości inuliny, komu posłużą najbardziej?

Podstawową właściwością, która dała najwięcej zainteresowania inulinie, jest jej wyjątkowo niska kaloryczność. W 100 gramach produktu jest jedynie około 150 kcal. Jednocześnie różni się od klasycznego cukru poziomem słodkości i to aż 10-krotnie. Z powodu delikatnego smaku rzadko jest stosowana sama w sobie jako zamiennik sacharozy w produktach spożywczych.

Co ciekawe, pomimo że inulina fizycznie jest cukrem częściej stosuje się ją jako zamiennik tłuszczu. Okazuje się, że 1 gram inuliny może zastąpić w produkcie aż 4 gramy tłuszczu. Dodatkowo dzięki temu, że ma ona właściwości żelujące i zagęszczające produkty z jej użyciem zachowują wszystkie swoje właściwości, a nawet poprawia ona często ich konsystencję. Posiłki z dodatkiem inuliny powodują dłuższe uczucie sytości i zmniejszają łaknienie. Dokładnie to jest najbardziej porządnym efektem tego produktu, który doceniają osoby, które są w procesie zrzucania zbędnych kilogramów.

Roślinny probiotyk, usprawni prace jelit i oczyści je ze złogów – zalety iuliny

Nie mniej istotną informacją na temat inuliny jest fakt, że pełni ona funkcje naturalnego probiotyku. Wpływa ona pozytywnie na prace jelit, stymulując ich prawidłowe działanie. Reguluje ona ilość wypróżnień i niweluje zaparcia. Wspiera dzięki temu działanie całego układu pokarmowego.

Co ciekawe ma ona także zastosowanie dla diabetyków ze względu na to, że obniża tempo wchłaniania się cukru z żywności do krwi i obniża indeks glikemiczny produktów, przez co może wpływać na obniżenie poziomu glukozy.

Jak widać to tylko jeden mały produkt, ale może być wybawieniem dla osób zmagających się z problemami z trawieniem, odchudzaniem oraz cukrzycą.